środa, 27 czerwca 2012

Pielęgnacja włosów

Piękne włosy są oznaką zdrowia


Nie każda z nas została obdarzona przez naturę bujną czupryną czy wymarzonym kolorem. Na szczęście wygląd i stan włosów suchych, jak i tłustych i wypadających, możemy poprawić korzystając z kilku domowych porad.
Najbogatszym źródłem urody włosów jest oczywiście dobrze zbilansowana dieta, bogata w kwas krzemowy, siarkę, żelazo, wapń i jod. Mikroelementy te dostarczyć możesz do organizmu wraz z pełnoziarnistym pieczywem, jajkami, świeżymi warzywami, cebulą, rybami, wątróbką, mlekiem i jego przetworami.
Na zdrowy wygląd naszej fryzury ma również wpływ dobre ukrwienie skóry głowy, które uzyskasz, wykonując masaż opuszkami palców lub wyczesując włosy drewnianą szczotką, lub miękką szczotką dla dzieci. Na ten zabieg niestety nie mogą pozwolić sobie panie, których włosy się przetłuszczają, gdyż masaż skóry dodatkowo pobudza gruczoły łojowe.
Każdy rodzaj włosów wymaga innych specyfików pielęgnacyjnych, a skutecznie dobrane mieszanki ziołowe mogą zdziałać cuda, dlatego dobierz kurację stworzoną dla swoich włosów i 1-2 razy w tygodniu podaruj im godzinę dla urody.
Stosuj kilka porad domowych:
Włosy tłuste
Płukanka ziołowa: 1 łyżeczkę suszonego tymianku, podbiału, skrzypu lub rozmarynu zalewamy w filiżance wrzątkiem, następnie czekamy aż napar się naciągnie i przestudzi, wtedy go odcedzamy przez drobne sitko (możemy położyć na nim dodatkowo gazę). Polewamy nim włosy, nie spłukujemy. Płukanki te działają oczyszczająco i ściągająco - włosy powinny dłużej zachować świeżość i zadbany wygląd.
Maseczka cytrynowa: Wyciskamy sok z dwóch świeżych cytryn i delikatnie wmasowujemy go w skórę głowy. Następnie przeczesujemy włosy grzebieniem. Maseczkę pozostawiamy na głowie przez 20 minut. Cytryna ma silne właściwości wysuszające, dlatego w miarę możliwości powinnyśmy uważać, aby soku nie rozprowadzać na końcówki, co przyczyni się do ich rozdwajania). Stosowanie cytryny ma jeszcze jedną dodatkową zaletę - włosy będą się lepiej układać.
Włosy słabe i wypadające
Płukanka gruszkowa (uwaga! nie powinny stosować jej osoby o jasnych włosach!): suszone liście drzewa gruszy, ewentualnie gotową herbatkę z gruszy kupioną w sklepie zielarskim przygotowujemy tak, jak zwykłą herbatę do picia - do filiżanki wsypujemy łyżeczkę suszonych liści i zalewamy je wrzątkiem. Następnie czekamy, aż napar przestygnie i będzie letni, odcedzamy płyn przez drobne sitko i płukanka gotowa!
Płukanka piwna: najprostsza do przygotowania - weź filiżankę jasnego piwa i rozprowadź równomiernie na całych włosach. Nie spłukuj - piwo wniknie we włosy, odżywi je i wzmocni, nie pozostawiając specyficznego zapachu.
Kuracja z octu owocowego: pełną szklankę octu owocowego (na przykład jabłkowego) należy zagotować, następnie zalać nim łyżkę suszonych liści pokrzywy i pozostawić na 15 minut. Płyn odcedzamy przez drobne sitko i studzimy. Specyfikiem należy przemyć włosy. Zabieg powtarzamy co drugi dzień.
Włosy suche
Do pielęgnacji włosów suchych możemy użyć opisanej wyżej płukanki z liści gruszy, a także wykonywać regularnie masaż skóry głowy. Dodatkowo może pomóc stosowanie olejków, na przykład wcieranie lekko podgrzanego olejku rycynowego- ważne, żeby po zabiegu dobrze umyć włosy, aby nie pozostawić na nich tłustej warstwy.
Maseczka z żółtka: łączymy żółtko jajka z łyżką olejku roślinnego (na przykład oliwy z oliwek lub olejku z kiełków), następnie mieszamy do chwili uzyskania jednolitej masy. Równomiernie rozprowadzamy specyfik na włosach, nakładamy plastikowy czepek i dodatkowo owijamy głowę ręcznikiem lub zakładamy czapkę - ogrzanie sprawi, że w pełni wykorzystamy odżywcze właściwości maseczki. Maseczkę trzymamy na głowie 1-2 godziny.
Teraz, w okresie wiosenno-letnim, wiele pań boryka się z problemem rozdwojonych końcówek. Oczywiście suche i rozszczepione końce najlepiej obciąć, jednak aby zapobiec dalszemu rozdwajaniu, przed każdym myciem włosów wetrzyj w końcówki czystą lanolinę. To działa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz