piątek, 13 kwietnia 2012

Zmiana koloru włosów

Wewnętrzną cechą ludzkiej osobowości jest potrzeba zmian. Nie lubimy przecież tych samych ubrań, fryzury itd. Tak samo jest z kolorem włosów. Dlatego też mimo przekonania, że natura wie najlepiej, lubimy z nimi chętnie eksperymentować. Zanim jednak zdecydujemy się na samodzielną koloryzację, warto dowiedzieć się jak bezpiecznie to przeprowadzić.




 
Ocena włosów
Koloryzację zaczynamy od określenia naturalnego koloru włosów, kondycji oraz ilości siwych kosmyków. Musimy też ustalić jakich preparatów używałyśmy wcześniej. I w końcu co najważniejsze na jaki kolor się decydujemy i jako efekt chcemy osiągnąć. Kolor włosów powinien harmonizować z karnacją i oprawą oczu.





Najmniej drastyczna jest zmiana o dwa tony. Brunetki o śniadej karnacji powinny raczej zrezygnować z platyny, a blondynki o porcelanowej cerze lub rudowłose o zaróżowionej buzi z ciemnych kolorów. Osobom o ciepłym kolorze twarzy dobrze będzie w złocistych refleksach. Przy wyborze koloru farby należy też brać pod uwagę grubość włosów. Jeśli mamy włosy cienkie, a decydujemy się na kolor czerni, to jasna skóra głowy będzie prześwitywać. Włosy zniszczone nie powinny być często utleniane. Alternatywą może być regularne stosowanie szamponów koloryzujących. Podobnie postepujemy jeśli tylko chcemy odświeżyć kolor. Planując wykonanie trwałej, nalezy pamiętać, że powinnysmy to zrobić na około 2-3 tygodnie przed koloryzacją, gdyż środki utrwalające mogą zmienić odcień, a nawet go usunąć.

Wybór farby
Preparaty do koloryzacji różnią się formami, przeznaczeniem i trwałością. Możemy też wybierać farby na bazie substancji chemicznych oraz roślinnych. Roślinne to przed wszystkim henna, która nie niszczy struktury włosów, a nawet wzmacnia ich kondycję. Niestety nie nadaje się do włosów siwych i jasnobląd. Dla tych ostatnich lepszym rozwiązaniem będą preparaty do koloryzacji bez amoniaku, które barwiąc, nie niszczą włosów. Z kolei preparaty chemiczne charakteryzują się różną zawartością wody utlenionej, amoniaku i środków odżywczych. Jeśli zmieniamy kolor po raz pierwszy lub nową farbą, dokładnie przeczytajmy zamieszczoną ulotkę, a także zróbmy próbę uczuleniową. Teraz możemy już przygotować sobie akcesoria: grzebień, miseczkę, pędzel do nakładania i pelerynkę ochronną na odzież. Preparat nakładamy na nieumyte włosy i spłukujemy ciepłą, a nie gorącą wodą.

Na dłużej czy na raz?
Jeśli lubimy częste zmiany koloru albo nie mamy pewności co do jego wyboru, najlepiej sięgnąć po preparaty, które na krótko zmieniają barwę włosów. Nie zawierają one amoniaku ani utleniaczy, a kolor zblaknie już po kolki myciach. Jeszcze krótszą trwałość, bo tylko do pierwszego mycia, mają pianki koloryzujące. Jest to idealne rozwiązanie np. na szaloną fryzurę na imprezę. Odcienie można łączyć, tworząc niebanalne balejaże. Do kilku myć utrzyma się kolor z jednorazowych saszetek lub szamponów koloryzujących. Najtrwalsze wśród tych mniej trwałych są kosmetyki "ton w ton". Koloryzują one włosy na okres od 4 do 6 tygodni. Preparaty te intensyfikują naturalny kolor włosów, dodając mu głębi i nieznacznie zmieniając kolor. Zawierają niewielkie stężenie wody utlenionej, dzięki czemu mają większą moc barwienia włosów siwych, nie rozjaśniają jednak koloru.
Długotrwały, intensywny i lśniący kolor zapewniają farby o konsystencji pianki, przy nakładaniu których nie musimy używać pędzelka np. marki Wella lub Perfect Mousse. Obecnie na rynku dostępne są preparaty o podobnych działaniu do tych stosowanych w salonach fryzjerskich. Do tej grupy należą też środki służące do rozjaśniania oraz do robienia pasemek. Jeśli chcemy radykalnie rozjaśnić kolor włosów, to dodatkowo musimy sięgnąć po rozjaśniacze, które zawierają większą dawkę wody utlenionej niż farba. Niestety w takich przypadkach, efekt jest trudny do przewidzenia. Możemy nie tylko zniszczyć włosy, ale też otrzymać zupełnie innż barwę od zamierzonej.


                                                                                                Włosy siwe

Zmianę koloru włosów robimy nie tylko żeby coś zmienić, ale też by ukryć siwe włosy. Nie każda farba sobie z tym poradzi. Pierwsze siwe kosmyki, jeśli są równomiernie rozproszone, doskonale zatuszuje szampon koloryzujący. Jeżeli natomiast siwe włosy skupiły się w kilku miejscach , lepiej wybrać się do fryzjera, który przeprowadzi pigmentację. Przy wyborze farby do koloryzacji siwych włosów, pamiętajmy , że służż im odcienie zimny blond, popielaty brąz lub beż.




Przedłużenie efektu
Po każdej koloryzacji powinnyśmy szczególnie zadbać o odżywianie włosów. Szampony barwiące są wzbogacone o kompleksy witaminowe, a praktycznie każdy zestaw do koloryzacji zawiera precyzyjnie dobrany suplement, który odżywia włosy i przywraca im połysk. Warto też używać kosmetyków do codziennej pielęgnacji włosów farbowanych np. szampony i odżywki do włosów farbowanych zależnie od ich koloru.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz